Kako smo ubili „Nevenu“

U radnoj zoni „Nevena“ gradiće se objekti za pakovanje svežih i dehidriranih poljoprivrednih proizvoda. Planirana izgradnja svih objekata će se prostirati na 1.738 kvadrata, a objekat će imati i deo za sklapanje kartonskih kutija i gajbica, kao i skladišni prostor za poljoprivredne proizvode, piše portal eKapija. Investitor koji je od Grada Leskovca dobio lokacijske uslove je firma „Laser 016“. Ovim jezvanično i stavljen katanac na nekadašnji “grad kozmetike”,a “Nevenu” smo zvanično ubili.

.

A za smrt fabrike, čije je proizvode davnih šezdesetih godina prošlog veka sa reklama u novinskim stupcima krasila Merlin Monro, krivi smo sami. Pre svega što smo dozvolili da izgubi licence za sve moguće svetske kozmetičke brendovee koje je proizvodila, a zatim I za katastrofalnu privatizaciju i pustošenje giganta.

Nevena je dugi niz godina bila lider na domaćem tržištu u kategoriji pasti za zube, pre svega zahvaljujući dobroj pro izvodnji i distribuciji Kolynosa, licencne marke koju su proizvodili decenijama i plasirali na brojna inostrana tržišta, a koju su 2002. godine izgubili od sadašnjeg vlasnika licencne Colgate Palmolive kompanije, zbog tada započetog procesa privatizacije.

Ovo je istorijat propasti najveće leskovačke dame.

„Nevenu“, koja je nekada zapošljavala 500 ljudi, 2007. godine kupila je bugarska firma Bulcvet, a Agencija za privatizaciju raskinula je privatizaciju 2010. godine jer vlasnik nije ispunio ugovorene obaveze. Fabrika je otišla stečaj.

Leskovačka policija podnela je protiv dve nekadašnje bivše direktorke fabrike Nevena, inače bugarske državljanke, Desisave Maksimove Dimitrove i Nevene Konstatinove Koceve, krivične prijave zbog osnova sumnji da su krijumčarile sirovine za kozmetičke proizvode i utajile porez od tri miliona dinara.

“Sumnja se da je Dimitrova preko graničnog prelaza Gradina u svom automobilu prekrijumčarila 164 kilograma koncentrata bronopala, 96 kilograma nipagina i 79 kilograma cerafila. Koseva se, pak, tereti da je prošle godine izbegla da uplati porez u iznosu od 2,6 miliona dinara, a ove 372.000 dinara poreza”, navodilo se u tadašnjem policijskom saopštenju.

Treba li napomenuti da se sve završilo na objavljenom saopštenju?

Inače, Hristo Kovački, bugarski biznismen koji je kupio “Nevenu”, zapečatio je  tada ukupno 11 preduzeća i bez posla ostavio 2.356 radnika u Srbiji.

Zbog neisplaćenih zarada prema nekadašnjim radnicima Nevene, koji su sudskim putem ostvarili svoja prava, 2012. godine počela je rasprodaja dela fabrike nekadašnjeg simbola Leskovca.

U međuvremenu, domen zvaničnog sajta nekadašnjeg kozmetičkog giganta otkupila je striptizeta pod istim imenom.

Fabrika je jednom trenutku bila u restruktuiranju, a za kupovinu ovog preduzeća, pričalo se 2014. godine, bilo je zainteresovanih kompanija iz Rusije i Evropske unije.

A onda se desilo to da je „Nevena“ izgubila licencu za „Kosili“ jer nije imala da plati 600.000 evra za njeno korišćenje.

Tada je neko “pametan” smislio da pokrene proizvodnju nove bebi kolekcije pod nazivom „Kosalija“.

Kompanija „Hemoflor“ iz Švajcarske, koja je vlasnik licence „kosili“, najavila je da će tužiti „Nevenu“ iz Leskovca zbog zloupotrebe imena tog brenda.Iz ove kompanije su, kako prenose agencije, poručili da će pokrenuti postupak za poništenje žiga novog „Neveninog“ proizvoda „kosalija“ jer se upotrebom tog imena „vrši falsifikovanje originalnog žiga ‚kosili‘, kako po izgledu tako i po izgovoru“ (vizuelno i fonetski).

Za 73 radnika “Nevene” krajem 2015. godine odobren je socijalni program i na namenski račun kod Uprave Trezora, iz republičke kase izdvojeno je 41.2 miliona dinara.

Iz kabineta gradonačelnika Leskovca saopšteno je da je novac obezbeđen zahvaljujući naporima gradonačelnika Leskovca Gorana Cvetanovića i rukovodstva preduzeća “Nevena” Leskovac, kao i podršci Republičke Vlade i Ministarstva privrede.

PROČITAJTE VIŠE:


Od nekadašnjeg giganta ostale samo uspomene: Kako je propala Elektronska industrija Niš


„Rim grup“, čije je sedište na Novom Beogradu, 2019. godine za 108 miliona dinara postalo je vlasnik leskovačke Hemijske industrije „Nevena“, iako je procenjena vrednost cele fabrike bila na 216,32 miliona dinara.

Kupac je postao vlasnik objekta „Kozmetika“ površine blizu 7.000 metara kvadratnih u ulici Đorđa Stamenkovića u Leskovcu, dve proizvodne hale, ambulante i poslovnog prostora, trafostanice i kompresorske stanice na istoj adresi.

Među imovinom je dobio i građevinski objekti u Bulevaru Maršala Tolbuhina u Novom Beogradu, građevinsko zemljište u Leskovcu, a novi vlasnik preuzima i zavisno društvo „DP Nevena Trejd“, žigove i licence, te opremu i zalihe „Nevene“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Nista novo i Srbiji!Prevare,pljacke…
Pedesetih godina proslog veka je tako unistena Fabrika hemijskih i kozmetickih proizvoda Aero iz Vranja i patenti predati Neveni i Alkaloidu.
Znaci ustaljena praksa destruktivnih i spijunskih klika….