Još jedan „motač kablova“ stiže u Leskovac?

Turska kompanija koja je zainteresovana za otvaranje nove fabrike u Leskovcu bavi se proizvodnjom gumenih delova za „Mercedes Benz“, saopštio je danas gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović i naglasio da je grad u potpunosti infrastuktuno za novog investitora.

Fotografija preuzeta sa zvaničnog sajta grada Leskovca / gradleskovac.org

On je ponovio da će ipak ceo „taj posao“ zavisiti od predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

Predsednik Republike jako polaže na decentralizaciju i regionalni razvoj svih opština. Mi smo prvi na njihovoj listi od 13 gradova koje razmatraju, po svim uslovima. E sad, ostaje odluka na predsedniku i ja tu ne mogu da se mešam. Znate, načelnik vidi nešto, ja kao gradonačelnik vidim mnogo bolje, a predsednik, koji je na vrhu piramide, to najbolje vidi“, prokomentarisoa je Cvetanović.

„Oni su najviše zainteresovani za lokaciju preko puta Aptiva, bilo bi nekorektno s naše strane da kažemo da mi kažemo da želimo da fabrika dođe samo kod nas, a da recimo Bojnik koji takođe gravitira ka nama, bude po strani a pri tom taj Aptiv da nije bilo predsednika ne bi ga ni bilo u našem gradu “, objasnio je Cvetanović novinarima.

Turci bi bili četvrta strana investicija koja se bavi proizvodnjom delova za automobilsku industriju koja stiže u Leskovac. Ako izuzmemo Autostop koji pravi patosnice za vozila, tu su Aptiv i Jura, u narodu široko poznati kao „motači kablova“ u čijim pogonima radi skoro 7.000 ljudi.

Ipak, ove dve inostrane kompanije su samo u prethodnih mesec dana otpustile oko hiljadu ljudi, tačnije nisu im produžili ugovore na određeno vreme. Šapuće se i o novim otpuštanjima.

Povezano: Od tekstilnih kraljeva do robova kablova

Jelena Spirić

Grad i republika daju enormne pare za dovođenje stranih investitora u Leskovac, a ispalo je da su ta radna mesta neizvesna. Meni nije jasno zbog čega, recimo, ne podižemo investicije za poljoprivrednike, već za strane investiture. Drugo, svuda u Srbiji, pa i u ovom gradu, lokalna samouprava investira i u same fabrike. A šta ako se oni sutra predomisle i odu? Iz mnogo razloga to može da se desi, a najizvesniji je nova svetska ekonomska kriza. I u šta smo onda ulagali?”, pita se opoziciona političarka iz ovog grada i članica predsedništva Stranke slobode i pravde jelena Spirić.

Podsetimo, fabrika Aptiv je u februaru poslala na prinudni odmor ili otpustila više stotina ljudi, i to mejlom ili SMS-om. Bez posla je ostalo mnogo „ugovoraca“, onih koji su imali ugovore na određeno vreme, dok su na prinudne odmore poslati uglavnom oni koji su imali rešenja „za stalno“.

Kako su posvedočili, sada već bivši radnici, otkaze su dobijali pod izgovorom da na tim linijama i sektorima proizvodnje više nema potrebe za radnicima, dok su nekim drugim radnicima produžavali ugovore na tri ili šest meseci „zbog povećanog obima posla“.

Ono što je najveći apsurd je što je kompanija „Aptiv“ dobila ugovor za 7,5 miliona evra subvencija iz budžeta Srbije za upošljavanje novih 2.000 radnika.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare